Do hlubiny

Do Hlubiny - Fotogalerie

6. ledna 2008 v 21:35

Úvod k filmu Do hlubiny

4. ledna 2008 v 13:21 | Verča
Originální název: Do hlubiny
Rok výroby: 2005
Hrají: Paul Walker, Jessica Alba, Scott Caan, Josh Brolin, James Frain, Tyson Beckford, Dwayne Adway, Gill Montie, a další
Popis:
Do hlubiny je film, u kterého okamžitě víte, na čem jste. Na obalu DVD se na vás smějí sympatičtí mladí herci z druhé hvězdné kategorie, Jessica Alba se promenáduje v těch snad vůbec nejmenších bikinách, Paul Walker vylepšil svoji muskulaturu a z jejich výrazů musí být každému jasné, že tohle bude akční podívaná, na kterou nikdy v životě nezapomenete. Bohužel zkušenost a fakt, že se film nedostal do našich kin, napovídá, že to možná nebude zas až tak úplně pravda.

A světe div se, není. Do hlubiny je totiž příkladem klasické rychlokvašky, která nemá za cíl nic jiného než vydělat peníze. Každý rok se objeví minimálně jeden takový film, který se snaží za málo peněz nabídnout průměrnou muziku a přitom doufá, že si v kinech neutrhne úplnou ostudu a ještě vydělá nějaký ten dolar. Do hlubiny je čistý průměr naprosto ve všech aspektech.

Hlavními hrdiny jsou horkokrevný potápěč Jared a jeho dívka Sam. Žijí kdesi na Bahamách, kde se Jared, permanentně bez práce, snaží opravit svoji rozpadající se loď a doufá v lepší časy. Sem přijíždí jejich kamarád Bryce a jeho dívka Amanda, aby si na ostrovech trochu užili. Při potápění kdesi na moři ale náhodou objeví vrak staré lodi plné zlata, a samozřejmě se rozhodnou ji vyzvednout. Na dně oceánu ale není jen potopený vrak, ale i letadlo plné drog, o které má zájem jejich původní majitel. Pokud tedy nevypnete svůj přehrávač po půl hodině, čeká vás nějaká ta akce, pár naštvaných žraloků, podmořské výbuchy, obojživelník Paul Walker - no prostě klasický naivní thriller se vším, co k tomu patří.


O scénáři se příliš rozepisovat nehodlám. Určitě už i ti méně bystří pochopili, že Do hlubiny je dražší béčko (a teď to myslím v tom horším slova smyslu), které se snaží tvářit jako levnější áčko. Příběh je plný klišé a pokud tohle nebude váš první akční film, nemá šanci překvapit. Je tu všechno, co v podobných filmech funguje, jen je toho míň a není to tak efektní. To by se ale dalo odpustit, kdyby byly alespoň trochu zajímavě napsané a zahrané postavy, které by daly zapomenout jednoduchosti a naivitě okolo běžícího děje, bohužel ani toho se nedočkáme. Jediným světlým bodem v hereckém obsazení je Paul Walker. Tenhle chlapík se už nějakou dobu snaží prokopat do áčkové akční ligy, ale bohužel mu to pořád nejde. Každopádně charisma se mu upřít nedá a jen díky němu je jinak totálně nezajímavá postava Jareda snesitelná. Bohužel Walker nemá důstojné spoluhráče. O Jessice Albě (Sam) a jejím herectví už toho bylo napsáno i řečeno víc než dost, ale její herecké schopnosti vás stejně nezajímají, takže rovnou odpovím ANO - jako sexy doplněk je pro film zcela ideální. Bohužel druhá herecká dvojice je na tom ještě mnohem hůř. Scott Caan není příliš dobrý herec, ale postavu bezcharakterního hajzlíka Bryce by nedokázal uhrát asi nikdo. Scenárista pravděpodobně spolykal pár nelegálních pilulí a díky tomu je Bryce naprosto neuvěřitelně šílená postava, která změní chování a charakter několikrát během filmu. Nejhůř je na tom ale Ashley Scott, která je prostě a jednoduše nepoužitelná.

Režie se ujal John Stockwell. Nevím, co vedlo producenty k tomu, aby akční film svěřili člověku, který za posledních patnáct let natočil jen dva filmy a ještě k tomu romantické. Asi za to může fakt, že jedním z těch filmů bylo i Osudové léto, na které si ale dnes sotva někdo vzpomene. V Osudovém létě bylo totiž taky moře, takže možná proto. Nechci Stockwella chválit, protože není nic víc než rutinér, kterých jsou v Hollywoodu mraky. Jako režisér většinou nevybočuje z průměru, akci stříhá zběsile a moc z ní vidět není a stále se snaží předstírat, že Do hlubiny je mnohem víc, než čím je ve skutečnosti. Ale díky nádherným podmořským záběrům se film vydržet dá. Takže Johne, díky za ně.


Do hlubiny je přesně ten typ filmu, jaký myslíte, že bude. Je hloupý, naivní, rádoby stylový. Bohužel je i nudný. Nebýt krásných podmořských záběrů a těch již několikrát zmíněných bikin Jessicy Alby, nevím, jaké by bylo hodnocení. Takhle je z toho akorát film, jakých v půjčovnách najdete desítky. Možná pokud stále navštěvujete základní školu a chystáte se na život dobrodruha a potenciálního milionáře, můžete si to tady omrknout, ale jinak nevím. Jděte radši ven, po čtyřech měsících slezl sníh, tak toho využijte a neztrácejte čas s filmy jako je Do hlubiny.
 
 

Reklama