ABBA

Úplně vše o skupině 2

5. ledna 2008 v 20:11 | Verča
Od toho okamžiku se zdálo, jako by kapela šlápnout vedle ani neuměla. Počátkem roku 1976 ABBA vydala píseň Fernando s Fridiným dramatickým hlasovým partem. Byl z toho další světový megahit, který v Austrálii strávil na vrcholku žebříčku neskutečných čtrnáct týdnů. V Británíí skladbu zařadili na výběrové album největších hitů skupiny s názvem Greatest Hits, které se udrželo v žebříčku 130 týdnů, z toho jedenáct na prvním místě.
V roce 1976 se žádné jiné album neprodávalo ve Velké Británii víc. Ve stejné době vyšel i další podobný výběr - The Best Of ABBA, který si dodnes drží v Austrálii pozici nejprodávanějšího alba všech dob.
Ke konci roku 1976 posílila fenomenální úspěchy kapely výrazně píseň, díky níž ABBA získala jednou provždy pozici popové klasiky: taneční hit Dancing Queen. Skladba nesla všechny typické znaky slavného "ABBA soundu": chytlavou melodii, Bennyho jásavou hru na klávesy - a především pak oslnivý a harmonicky bohatý vokální projev Agnethy s Fridou. Dodnes dokážou lákavé rytmy písně přimět i ty váhavější tanečníky, aby vyrazili na parket a předvedli, co umějí. Dancig Queen jednoduše patří do zlatého fondu pop-music všech dob. Právě tato skladba jednou provždy umlčela všechny, kdo se snažili odmítat skupinu ABBA jako eurovizní hitovou kapelu na jedno použití.
Dancing Queen se dostala i na čtvrtí album s názvem Arrival, jež ABBA vydala v říjnu roku 1976. S touto deskou pokračovalo vítěžné dobyvačné tažení skupiny kraji a říšemi popu. Na vlnách Fidina hlavního vokálu se nesly do světa další hity: píseň Money, Money, Money se zábavným kabaretním nádechem či Knowing Me, Knowing You, která kousavě popisovala rozklad manželství.
V roce 1977 už byla ABBA patrně nejžhavějším zbožím na světovém popovém trhu, a tak bylo víc než na čase, aby se vydala na své první rozsáhlé turné, a to po Evropě a Austrálii. Turné bylo obchodním úspěchem prakticky od okamžiku, kdy bylo ohlášeno. Například dva naplánované koncerty v londýnské Royal Albert Hall zavalila doslava záplava milionů žádostí o lístky. Na turné se také natočila většina záběrů pro film ABBA - The Movia. Snímek měl světovou premiéru v prosinci roku 1977. Stejně jako většinu klipů skupiny jej režíroval nadějný firmař jménem Lasse Hallström, který později získal světovou proslulost díky úspěchu hraných filmů, například Můj život jako pes (My LifeAs A Dog), Co žere Gilberta Grapea (What's Eating Gilbert Grape) či Ostrovní zprávy (The Shipping News).
Zároveň s filmem bylo do světa vypuštěno i LP ABBA - The Album, na kterém skupina ještě více rozšířila svou hudební paletu. Byly na něm rozmanité skladby: Of The Game, ale také nejúspěšnější titul z jejich minimuzikálů The Girl With The Golden Hair, píseň Thank You For The Music, kterou původně hráli na turné. Také tu ale posluchači našli oslavu svobody v písni Eagle a samozřejmě i čirý pop například na skladběTake A Chance On Me, která vyšla na druhém singlu alba.
Album i jeho singly vzaly jako obvykle světové žebříčky ztečí. Nicméně zbývala jedna významná část světa, kde ABBA nezaznamenala tak pozoruhodné úspěchy jako v Evropě a Austrálii: Spojené Státy. Dancing Queen se samozřejmě stala hitem číslo jedna, do první dvacítky proniklo i několik jejích singlů… ale ve většině zemí ABBA slavila podstatně větší úspěchy. Na jaře roku 1978 se pokusili své americké renomé vylepšit tím, že vyrazí na reklamní turné. Bylo velice úspěšné, vymrštilo Také AChance On Me na třetí místo žebříčku a významně vylepšilo prodeje posledního alba.
V té době už ale čtveřice usilovně pracovala na albu následujícím. Tentokrát se jim však stále nedařilo psát ty rpavé skladby, a tak vydání pořád oddalovali. A jako by tvůrčích obtíží nebylo dos, přidaly se k tomu navíc i problémy v osobním životě členů kapely.
V lednu 1979 obletěla svět smutná zpráva o tom, že manželství Björna s Agnethou je minulostí.
To byla těžká rána, především pro image skupiny jako dvou šťastných manželských parů, ale ABBA se přesto rozhodla dál pracovat společně. Zhruba v té době, kdy oznámili rozvod, pustili do světa i nový singl, Chiquitita, ze kterého se stal velký hit. Rok 1979 vyhlásila OSN Rokem dítěte a veškerý výtěžek z této písně šel na fondy UNICEF. A co víc, premiéra písně Chiquitita se konala na hvězdně obsazeném koncertě pro UNICEF v New Yourku.
V dubnu 1979 měla ABBA konečně nové album přichystané k vydání. Voulez-Vous vyšlo téměř současně s diskotékově zabarvenou skladbou Does Your Mother Know, posledním singlem, kde Björn zpíval hlavní vokál. Kromě Chiquitity byly na albu i další populární nahrávky, například Voulz-Vous, Angeleyes a optimistická I Have A Dream. Později v roce 1979 ABBA vyrazila na další koncertní šňůru. Turné začalo v Kanadě a Spojených Státech - skupina tehdy hrála poprvé v Severní Americe živě, protožepředchozí cesta sem bylo pouze reklamní. Končilo se v Evropě. V rámci turné odehrála ABBA šest koncertů za sebou ve Wembley aréně v Londýně. Tuto pozoruhodnou událost živě zachytil televizní film ABBA In Concert. Na podzim roku 1979 také skupina vydala zbrusu nový singl, diskotékovou píseň Gimme! Gimme! Gimmi! (A Man After Midnight), která dobyla žebříčky téměř všude. S blížícím se koncem roku 1979 zkrátka začínalo být nad slunce jasnější, že rozvod Björna s Agnethou neublížil kariéře skupiny ani v nejmenším.
V březnu 1980 strávila kapela dva týdnu na turné po Japonsku - a byla to jejich poslední živá vystoupení v zahraničí. Po návratu do Stockholmu začali pracovat na dalším, sedmém albu. Aby k něčemu přilákali pozornost, vydali v červenci singl The Winner Takes It All.
Podle všeobecného mínění patří tato píseň mezi nejlepší kousky z dílny skupiny ABBA. Její text silně poznamenal těžký smutek, který prožívali Björn a Agnetha, když si uvědomili, že své manželství nebudou moci udržet. Navíc slova napsal právě Björn - a Agnetha je zpívala.
V listopadu se ABBA chystala na vydání nového alba s názvem Super Trouper a zároveň byla na singlu vydána titulní píseň, která opět dobyla hitparády. Samotné album patřilo mezi LP skupiny k těm nejúspěšnějším. Avšak o pouhých několik měsíců později utrpěla ABBA další ničivý úder: v únoru 1981, jen o něco déle než dva roky poté, co se konečně vzali,, oznámili Benny a Frida, že se rozhodli každý jít svou cestou. Nicméně stejně jako druhá polovina skupiny tvrdili i oni, že to nijak neovlivní jejich kariéru. A brzy nato byla kapela opravdu zase ve studiu a pracovala na dalším albu.
Tentokrát se ale přece jen cosi změnilo. Příprava alba byla dost obtížná a všichni čtyři najednou těžko hledali nadšení, které je vždy hnalo kupředu. LP s názvemThe Visitors, bydané koncem roku 1981, bylo poměrně pochmurné. Přesvědčivá skladba When All Is Said And Done odrážela rozchod Bennyho s Fridou, do písně One Of Us, největšího hitu alba, se promítl smutek ze samoty. Titulní píseň se zabývala strachem a nesmyslností života disidentů v tehdejším Sovětském svazu, text skladby Soldiers si všímal děsu ze zkázy světa, který panoval v době studené války.
ABBA začala jako dva zamilované páry, ale najednou to byli čtyři lidé, kteří měli každý svůj vlastní život. Jejich vztahy už nebyly postaveny na silných citech, ale jen na přátelství a ústě k profesním dovednostem druhých. Bylo jasné, že jako skupina nebudou moci fungovat jinak zvlášť dlouho. Měli sice v plánu natočit v roce 1982 novou desku, ale nebylo jim to přáno. Místo toho ABBA jen sestavila dvojalbum s výběrem svých největších mezinárodních singlových hitů. K nim přidala pouze dvě zcela nové skladby, The Day Before You Came a Uneder Attack. Björn a Benny se soustředili na skládání hudby k muzikálu Chess (Šachy), k němuž psal texty Tim Rice. ABBA se rozhodla, že dokud nebude tento mamutí podnik u konce, pozastaví ostatní činnost. Agnetha a Frida se mezitím pustily do sólových projektů. Jenomže z přestávky se vyklubal úplný konec: nyní už uplynula více než dvě desetiletí, aniž by se ABBA zase sešla v plné sestavě. Všichni čtyři protagonisté spolu stále velmi dobře vycházejí, ale zdá se velice nepravděpodobné, že by se ještě někdy sešli u nahrávání.
Nicméně zatímco oni sami se domnívali, že jakmile to sbalí, bude ABBA jednou provždy minulostí, milovníci hudby na celém světě na to měli jiný názor. V roce 1992 vyšla nesmírně úspěšná kompilaceABBA Gold, která někdejším obdivovatelům připomněla jejich hudbu, ale která ji také přinesla nové generaci fanoušků. K obnově zájmu o skupinu ještě více přispělo, když měl v roce 1999v Londýněpremiéru muzikál Mamma Mia! Založený na jejich skladbách. Muzikál se brzy stal obrovským hitem a dobyl si srdce posluchačů na nejrůznějších místech světa: v Kanadě, Austrálii, ve Spojených státech, v Německu, Nizozemsku, v Japonsku i v Jížní Koreji. Chystají se i uvedení této pozurhodně úspěšné produkce v dalších zemích. I když už Agnetha, Björn, Benny a Frida nejspíše nikdy nebudou spolu hrát, nahrávky, které vytvořili, budou stále živé, dokud budou mít lidé rádi populární hudbu. Každý, kdo si poslechne písně z tohoto souboru, musí užasnout nad jejich melodickou vynalézavostí, výtečně provedenými aranžmá, úžasnými vokálními výkony… zkrátka určitě zjistí, že když se řekne ABBA, znamená to to nejlepší, co kdy v popu vzniklo.

Úplně vše o skupině 1

5. ledna 2008 v 20:10 | Verča
Stalo se to 6. dubna 1974 v Anglii, v brightonském Dómu. Večer se tam konalo devatenáctého ročníku písničkové soutěže Eurovize. Jako každý rok měli zástupci různých západoevropských zemí rozhodnout, která z předložených skladeb je nejmelodičtější a nejpoutavější. Soutěž byla založena už v polovině padesátých let a po necelé dvě dekády ji téměř zcela ovládaly dramatické balady, které zpívali pánové ve smokinzích či dámy ve večerních toaletách. Jenže soutěžící číslo osm měl tehdy v dubnu jinou představu, jak má vypadat písňová soutěž.
Nejprve se na jevišti objevil dirigent navlečený do napoleonské uniformy. Publikum v Dómu jej přivítalo uvolněným smíchem a potleskem. A pak, jen co z reproduktorů zaduněly první takty písně, se doprostřed pódia vřítily dvě zpěvačky, jedna s dlouhými plavými vlasy, druhá byla naondulovaná bruneta, a obě jen zářily úsměvy od ucha k uchu. Po stránách stáli dva mladíci, jeden hrál na kytaru ve tvaru hvězdy, druhému prstypoletovaly nad klávesamikoncertního křídla. Všichni čtyři měli na sobě blýskavé a jásavé kostýmy a boty s vysokými podpatky - aby bylo jasné, že už na ně nidko z milionů televizních diváků nezapomene.
Tou skupinou byla samozřejmě ABBA a píseň, kterou zahráli, se jmenovala Waterloo. Čtyři mladí Švédové, kteří příšli dodat soutěži Eurovize trošku rokenrolového švihu, tehdy určitě netušili, že to bude začátek podivuhodné kariéry a že se z nich nakonec stane jedno z největších uskupení v dějinách populární hudby na celém světě. V roce 2004 slavíme s kapelou ABBA třicáté výročí onoho "vítězství u Waterloo". A oslavy nemůžeme začít lépe než s kompletem ABBA - THE COLLESCTION, na kterém je osmdesát nejlepších písní této skupiny.
Příběh skupiny ABBA začal v polovině šedesátých let minulého století , kdy se poprvé setkali Björn Ulvaeus a Benny Andersson. Tehdy byl Björn členem oblíbené folkové skupiny Hootenanny Singers a Benny hrál ne elektrické varhany v nejznámější švédské popové skupině toho desetiletí, která si říkala Hep Stars. Oba mladíci měli nadání psát chytlavé melodie, a tak zakrátko vytvořili autorskou dvojici, která vydržela hodně dlouho. V roce 1971 si je hudební vydavatelství Polar Music najalo jako své stálé producenty. Majitelem firmy byl Stig Anderson, muž velice pracovitý a ještě více zapálený pro populární hudbu. Stig byl ústřední postavou hudebního byznysu ve Švédsku a poznal rychle se rozvíjející a zrající nadání Björna a Bennyho jako autorů i producentů. Ujistil se, že jejich hudba jednoho dne dobude svět.
V roce 1969 se Björn a Benny seznámili se dvěma mladými ženami, do kterých se zamilovali a se kterými se nakonec oženili - a ukázalo se, že obě dámy jsou shodou okolností také nadané zpěvačky. Agnetha Fältskogová byla slibná vokalistka a písničkářka, které se první hit podařil už v roce 1968 díky jedné z jejich vlastních písní. Anni-Frid "Frida" Lyngstadovázískala celostátní proslulost i smlouvu s hudebním vydavatelstvím v roce 1967, kdy vyhrála soutěž nových talentů, ještě téhož večera vystoupila ve Švédské televizi. Frida se přestěhovala do Švédska, když byla ještě maličká.
Netrvalo dlouho a k zamilovanosti mezi oběma zpěvačkami a Björnem s Bennym se přidala sem tam i nějaká hudební spolupráce. Každý ze čtveřice se občas objevoval na nahrávkách těch ostatních, tu nazpíval doprovodné vokály, tu přispěl autorsky. V roce 1970 se čtyři přátelé poprvé pokusili pracovat společně jako kapela. Dali dohromady kabaret s názvem Festfolk (což má ve švédštině dvojí význam: snoubenci, ale také lidé, kteří chodí rádi namejdany). První pokus však skončil nepříjemným fiaskem a spolupráce skupiny málem skončila jednou provždy. Osobní vztahy obou párů však těžkou zkoušku přežily. V červenci1971 měli Agnetha a Björn svatbu. Frida a Benny byli dál jen snoubenci a k oltáří spolu přišli až v říjnu 1978.
V březnu 1972 se oba páry odhodlaly znovu zkusit hudební spolupráci. Tentokrát napsali Björn a Benny popovou skladbu v angličtině People Need Love.
Píseň vyšla na singlu, a i když název skupiny byl poněkud neohrabaný - Björn & Benny,Agnetha & Anni-Frid, stala se ve Švédsku dost velkým hitem. Všichni se shodovali, že společné vystupování má v sobě určité kouzlo - nejjasnější to bylo Stigu Andersonovi, který začal skupině dělat manažera.
Tehdy bylo pro švédské muzikanty dost obtížné prorazit se svou hudbou za hranice Skandinávie. Skupina i manažer věděli, že pokud chtějí světovou slávu, budou se muset pokoušet o výpady a útoky všemi dostupnými směry. Proto se na jaře 1973 přihlásili se skladbou Ring Ring do národního kola pro písňovou soutěž Eurovize a doufali, že právě tohle bude odrazový můstek, po němž touží, že získají možnost vysoupit před mnoha miliony diváky a že prorazí. Jenže toho roku skončili v národním kole až třetí, ačkoli se skladba stala ve Švédsku velkým hitem. První album skupiny, které se rovněž jmenovalo Ring Ring, přineslo také obrovský úspěch.
Čtveřice už získala pozici jedné z nejoblíbenějších popových skupin ve Švédsku, a tak byl nejvyšší čas udělat něco s jejich nešikovným jménem - Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid, to bylo prostě na jedno nadechnutí až příliš. Řešení našli: vzali první písmena všech svých křestních jmen a z nich vytvořili zkratku: ABBA.
Shodou okolností se úplně stejně, jen ne s použitím všech velkých písmen, jmenovala švédská firma vyrábějící rybí konzervy. Naštěstí si však tato společnost nepostavila hlavu a o jméno se se skupinou nepřela.
Následujícího roku ABBA konečně dosáhla svého hlavního cíle a s písní Waterloo triumfovala v písňové soutěží Eurovize. Skladba se okamžitě stala světovým hitem, dostala se až na vrchol hitparád v devíti státech a mezi prvních pět pronikla ve spoustě dalších zemí. Waterloo se dokonce dostalo na šesté místo hitparády ve Spojených státech, kde o soutěži Eurovize v podstatě nikdo nic nevěděl. Tím se prokázalo, že nešlo jen o sílu televize a že se píseň stala hitem především vlastní zásluhou. S albem téhož jména už ABBA tak velký mezinárodní úspěch nazaznamenala, i když doma ve Švédsku se na první příčku žebříčku dostalo.
ABBA se pokusila navázat na počáteční úspěch dalšími kroky, ale nakonec to bylo přece jen obtížnější, než všichni očekávali. Jako by se celý kontinent shodl na tom, že vítězové eurovizní soutěže budou mít jen jeden hit a po něm navždy zmizí. Vypadalo to, že je mezinárodní hudební byznys, předevšímten britský, prostě odmítá brát vážně. Singly Honey, Honey a So Long, oba vydané brzy po vítězství písně Waterloo, byly úspěšné jen z části.
Skupina se nicméně snažila stejně jako dřív a v dubnu 1975 měla k vydání připraveno nové album. Jmenovalo se prostě ABBA a obsahovalo písně, které ji měly jednoznačně a konečně vrátit přední postavení: romantická napodobenina písní z padesátých let I Do, I Do, I Do, I Do, I Do, dále S.O.S. - kde Agnetha mistně rozvinula vokální melancholii - a konečně jiskřivě posměšná Mamma Mia.
Tyto tři písně také vyšly na singlech a byly provázeny promoklipy, které dnes známe jen jako klipy. Když se objevily v australské televizi, diváci jako by se do nich rázem zbláznili: začala se šířit abbamánie. Hudební fanoušci u protinožců se do švédské kapely trvale zamilovali a koncem roku 1975 přežily tři singly čtrnáct týdnů po sobě na vrcholku australského žebříšku. V téže době znovu objevila kouzlo skupiny i Velká Británie: nejprve se píseň S.O.S. dostala do Top 10, potom se Mamma Mia vyšvihla až na jeho první místo.
Pohled do žebříčků ve většině evropských zemí vykazoval tytéž fantastické výsledky. ABBA se vrátila - a to víc než energicky.

ABBA - Úvod

5. ledna 2008 v 12:58 | Verča
Datum založení: ----
Členové: Benny Andersson (zpěv, klávesy)
Björn Ulvaeus (zpěv, kytara)
Agnetha Fältskog (zpěv)
Frida Lyngstad (zpěv)
O skupině:
Švédská čtveřice, obrovsky úspěšná pop skupina (obvykle byl pro tuto hudební oblast používán přímo termín europop). A. Fältskog (nar. 1950) začínala jako countryová zpěvačka - v roce 1968 měla ve Švédsku hit I Was So In Love. B. Ulvaeus (nar. 1945) hrával ve folkově laděných skupinách a s B. Anderssonem (nar. 1946) se sešel v tehdy už úspěšné švédské sk. Hep Stars (existovala od r. 1964). Frida (vl. jm. Annifrid Lyngstad, nar. 1945) pochází jako jediná z Norska a začínala jako sólová zpěvačka.

Vznik formace je zásluhou Stiga Anderssona, majitele firmy Polar Music a jejich pozdějšího manažera a textaře. Důležitým momentem ale byly i snoubenecké vztahy v rámci čtveřice. Dvojice Björn and Benny natočila řadu singlů a jedno album s názvem Lycka (1970). První vystoupení čtveřice Björn, Benny, Agnetha & Frida se koná v listopadu 1970. Pod tímto názvem fungují až do počátku r. 1974. Do této doby mají úspěšné singly Nina Pretty Balerina a Ring Ring (s textem Neila Sedaky). V r. 1973 vyšlo u Polar Music též album Ring Ring.

Před velkou cenou Eurovize je zkrácen název na Abba a vzápětí čtveřice s písničkou Waterloo tuto cenu získává. O několik měsíců později začíná série hitů: Honey Honey, I Do I Do I Do I Do, S.O.S., Mamma Mia, Fernando, Dancing Queen, Money Money Money, Knowing Me Knowing You, The Name Of The Game a Take A Chance On Me. Vesměs šlo o vrcholy evropských hitparád. Špičku anglického žebříčku obsazuje album (3).

V únoru 1978 se koná premiéra filmu Abba - The Movie. I přes prodejní úspěchy následných alb (4), (5), (6), (7), (8) - všechna první v angl. hitp. - i dalších singlů (Summer Night City, Chiquitita, Angel Eyes, The Winner Takes It All) následuje postupný ústup ze slávy. Deska (10) znamená jistý pokus o náročnější tvorbu, přesto dosahuje špičky angl. hitparády. V průběhu roku 1982 se objevují první znaky následného rozchodu, m.j. dané rodinnými záležitostmi.

Frida vydává sólové album Something´s Going On a v r. 1983 nastupuje vlastní kariéru i A. Fältskog. Mužská část skupiny pokračuje ve skladatelské a producentské práci pro Solar Music, např. v r. 1984 se podílí na muzikálu Chess s textem Tima Rice (v r. 1984 se objevila deska Chess Pieces). Poté píší pro sk. Gemini (1. album v r. 1986, 2. v r. 1987). V r. 1987 vyšlo Anderssonovi album Klinga Mina Klockor, v r. 1988 album Orsa Spelman a v r. 1989 album November 1989. Později se ještě objevilo album Fiolen Min (se sk. Orsa Spelman).
Diskografie:
Album:
1981 The Visitors
1980 Super Trouper
1979 Voulez-Vorus
1977 ABBA - The Album
1976 Arrival
1975 ABBA
1974 Waterloo
1973 Ring Ring
LP:
1977 Live 77
Kompilace:
2002 The Name Of The Game
2001 The Definitive Colection
1999 Oro Grandes Exitos
1998 The Music Still Goes On
1994 Thank You For The Music
1993 More ABBA Gold
1992 ABBA Gold - Greatest Hits
1989 Love Songs
1982 The Singles - The First Ten Years
1980 Gracias por la música
1979 Greatest Hits vol. 2
1975 Greatest Hits
Live:
1986 ABBA Live
 
 

Reklama